Pitagoras

Narodowość: grecka

Data i miejsce urodzenia: ok. 570 p.n.e., wyspa Samos

Data i miejsce śmierci: ok. 480 p.n.e. , Metapont

Życie i działalność: Ze względu na słynne twierdzenie słyszał o nim każdy uczeń, jednak dokładne daty z jego życia nie są nam znane.

Pitagoras był założycielem szkoły, którą dziś by uznano za rodzaj sekty religijnej, nauczającej wielu niezwykłych i dziwacznych doktryn. Bractwo religijne Pitagorasa zajmowało się badaniami naukowymi w zakresie matematyki i nauk przyrodniczych oraz mistycyzmem. Członków szkoły obowiązywało bezwzględne posłuszeństwo dla mistrza i jego nauczania, zachowywanie w tajemnicy nauk Pitagorasa. Adepci musieli przechodzić przez okres próby i oczyszczenia.

Pitagorejczycy uporządkowali terminologię geometryczną wprowadzając pojęcia, które w niezmienionym kształcie przetrwały do dziś, m.in. punkt, prosta, równoległość, prostopadłość, płaszczyzna, odcinek, kąt... Prace nad dowodem słynnego dziś twierdzenia przyniosły, niewygodne wówczas i owiane głęboką tajemnicą, odkrycie liczb niewymiernych, które przyczyniło się do rozpadu szkoły i wypędzenia Pitagorasa do Metapont, gdzie spędził resztę życia.

Ciekawostki: Niezwykłą czcią otaczano bób. Liczba 10 – dekada- była obiektem kultu pitagorejczyków. W myśli pitagorejskiej liczba 10 jest doskonała, bo stanowi sumę pierwszych czterech liczb całkowitych tworzących, otaczany czcią, schemat numeryczny zwany tetraktysem.

Cytaty: Wszystko jest liczbą. Liczby rządzą światem.

Dwie najkrótsze odpowiedzi: „tak” i „nie” wymagają najdłuższego zastanowienia.

Warto poczytać: Anna Cerasoli, "Pan Kartezjusz gra w statki", rozdział 13 Czekolady Pitagorasa