Platon

Platon- wybitny filozof, którego wkład do matematyki jest nieoceniony .

 

 

Narodowość: grecka

Data i miejsce urodzenia: ok. 427 p.n.e., najprawdopodobniej Ateny

Data i miejsce śmierci: ok. 347 p.n.e., Ateny

Życie i działalność: Platon był uczniem Sokratesa i założycielem Akademii- pierwszego znanego nam ośrodka kształcenia wyższego. Nad wejściem do Akademii Platon umieścił napis Niech nie wchodzi nikt nieobeznany z geometrią”. Ten, kto nie radził sobie z matematyką nie powinien w opinii Platona zajmować się filozofią. Żaden filozof nie miał większego i szerszego znaczenia w historii filozofii niż Platon. Okazuje się, że wśród przedmiotów zainteresowania filozofii nie ma takiego tematu, do którego nie można by znaleźć odniesień w dziełach Platona. Większość pism Platona odnosi się do jego koncepcji świata idei. Świat, którego doświadczamy zmysłami jest iluzoryczny, istnieje świat wiecznych, niezmiennych form, które są wzorami zmiennych i ulotnych zjawisk, dostępnych naszemu poznaniu. W dziele Timajos (dialog poświęcony nauce) Platon próbuje naszkicować całościowy obraz związków między liczbami i geometrią za pomocą teorii o nazwie stereometria (dosłownie nauka o mierzeniu). Punktem wyjścia jest teza o doskonałości pięciu wielościanów regularnych, które Grecy nazywali zabawkami Bakchusa. Wielościany te mają takie same krawędzie, ściany i kąty oraz dają się doskonale wpisać w kulę i na niej opisać. Warto wiedzieć, że sam Platon i jego uczniowie utożsamiali wszechświat z matematyką – geometrią. Dla nich ogień to czworościan, ziemia to sześcian, powietrze to ośmiościan, woda to dwudziestościan. Dwunastościan foremny uznali za symbol całego wszechświata.

Warto pamiętać, że to w myśl doktryny Platona dozwolone konstrukcje geometryczne mogły być prowadzone tylko przy użyciu cyrkla i linijki. Do dziś ten rodzaj konstrukcji nazywamy często konstrukcjami platońskimi.

Ciekawostki: Platon (gr. szerokość, rozległość) to przezwisko nadane przez nauczyciela gimnastyki lub ucznia z uwagi na, najprawdopodobniej, masywną budowę ciała lub szerokie czoło.

Cytaty:O tym, na czym naprawdę mi zależy (...) nie ma i nie będzie żadnego mego pisma, bo nie jest to racjonalne, jak matematyka, i nie daje się ująć w słowa. Ale gdy długo zmagałeś się z rzeczą, nagle zapala się w duszy jakby światło. Kto nie jest wewnętrznie zrośnięty i spokrewniony z tym, co moralne i piękne, ten (...) nigdy nie pozna prawdy o dobru i złu.”